پاریس پایتخت فرانسه

امروز در سایت فرانسه اطلاعات مفیدی در مورد پاریس پایتخت فرانسه خواهید خواند.

پاریس پایتخت کشور فرانسه، مرکز و یکی از شهرستان های ناحیه ایل-دو فرانس است. رود سن از میان این شهر می گذرد. پاریس یکی از شهرهای پیشروی جهان در زمینه های اقتصاد، فرهنگ، هنر، سیاست، تحصیل، تفریحات، مد و علم است. پاریس بزرگ‌ ترین شهر اقتصادی اروپا و پنجمین شهر اقتصادی جهان از نظر سطح تولید ناخالص داخلی است. این شهر به تنهایی نزدیک به ۵۳۳ میلیارد یورو تولید نا خالص داخلی فرانسه را در دست دارد. منطقه لادفانس در شهر پاریس به عنوان مهمترین مرکز اقتصادی اروپا شناخته می‌ شود.  این شهر میزبان شماری از برجسته ‌ترین سازمان‌ های بین‌المللی هم ‌چون یونسکو، سازمان هم کاری اقتصادی و توسعه  و اتاق بازرگانی بین المللی است. پاریس یکی از پرجمعیت ‌ترین شهرهای  اروپا به شمار می‌رود.

پاریس از شناخته‌ شده ‌ترین مقصدهای گردشگران جهان است. سالانه حدود ۴۵ میلیون نفر توریست از پاریس دیدن می‌ کنند. تعداد زیادی از آثار دیدنی، موسسات و پارک‌ های مشهور جهان در این شهر قرار دارند. پاریس همچنین با دارا بودن ۴۷۸٬۰۰۰ درخت سرسبزترین پایتخت اروپا شناخته شده‌ است.

نام پاریس برگرفته از نام گروهی از افراد قوم گل به نام پاریزیها است. پاریس دارای القاب متعدد زیادی است، اما مهم‌ ترین نام آن  شهر نور است. این نام هم به مرکزیت این شهر در زمینه علم و تحصیلات و هم به پر نور بودن این شهر در شب‌ها برمی‌گردد.

رشد اقتصادی

در دهه هفتاد صنایع بطور کامل از درون شهر خارج شدند و موسسات از شکل سنتی خود به شکلی مدرن تبدیل گشتند. رونق اقتصادی پاریس را به یکی از گران ‌ترین نقاط شهری دنیا تبدیل کرد و پاریسی‌ها نیز یکی از بالاترین درآمدهای سرانه اروپا را بدست آوردند. به خاطر این رشد سریع و ایجاد فاصله طبقاتی بین پاریس و حومه آن در طول دهه 1980 در طی سال‌های اخیر تظاهرات و درگیری‌ های فراوانی بین ساکنان حومه پاریس و نیروهای دولتی صورت گرفته ‌است، که از این جمله می ‌توان به تظاهرات گسترده حاشیه ‌نشینان و مهاجران در سال 2005 اشاره کرد.

پاریس در مرکز کمان رود سن قرار دارد و شامل ۲ قسمت جزیره مانند است. پاریس در زمینی بسیار هموار و صاف قرار گرفته ‌است. منطقهٔ شهری پاریس و حومه شامل چند شهر و تعداد زیادی روستا بوده که با توسعه پاریس در دهه ‌های گذشته بصورت قسمتی از شهر درآمده‌اند.

پاریس پایتخت فرانسه

پاریس پایتخت فرانسه

آب و هوای پاریس

پاریس دارای آب و هوایی اقیانوسی است و تحت تأثیر جبهه ‌های هوای اقیانوس اطلس شمالی قرار دارد. بارندگی در تمام طول سال در پاریس اتفاق می‌ افتد. پاریس به خاطر باران‌ های ناگهانی‌ اش معروف است. بارش برف در این شهر به ندرت اتفاق می‌ افتد، و در بیشتر موارد میزان بارش برف به حدی است که بیش از ۲۴ ساعت بر روی زمین باقی نمی‌ ماند.

چشم انداز شهر پاریس

برای قرن‌ها پاریس دارای خیابان‌ های باریک و کم عرض بود، اما از سال 1852 با شروع عملیات بارون هاوسمن خیابان‌ های باریک به خیابان ‌های عریض تبدیل شدند. از این دوران تا به امروز ارتفاع ساختمان‌ های هر خیابان در پاریس با توجه به عرض آن خیابان انتخاب شده‌است. بسیاری از ساختمان‌ های قرن نوزدهم کماکان در پاریس پابرجا هستند و استفاده می ‌شوند.

معماری پاریس

با توجه به وجود قوانین بسیار سخت برای ساخت و ساز و عدم اجازه برای ساخت ساختمان ‌های بلند بسیاری از موسسات نظیر موسسات تجاری، دانشگاه‌ ها، موسسات تحقیقاتی و وزارت خانه ‌ها به حاشیه شهر پاریس و به ویژه منطقه  لادفانس انتقال یافته اند. این قوانین باعث شده‌ است که شهر پاریس چهره‌ ای تاریخی به خود گرفته و به قول اروپایی‌ ها به موزه‌ فیکاسیون (muséification) یا موزه بصری تبدیل شود.

 

خیابان ها، محلات و میدان های معروف پاریس

 

میدان باستیل: این میدان هم به خاطر نقش تاریخی و هم به خاطر فعالیت ‌های سیاسی صورت گرفته در آن از شهرت برخوردار است. بسیاری از اتفاقات تأثیر گذار تاریخ فرانسه در این مکان حادث شده‌ است. امروزه نیز به خاطر بعد تاریخی آن از این محل برای برگزاری اجتماعات اجتماعی، سیاسی و راهپیمایی‌ ها استفاده می‌ شود. از جمله می ‌توان از تظاهرات و اعتراضات سندیکاهای کارگری فرانسه در ۲۸ ماه مارس سال ۲۰۰۶ میلادی در این میدان نام برد.

 

خیابان شانزه لیزه: خیابان قرن هفدهمی پاریس با درختان زیبای حاشیه خود یکی از پرجاذبه‌ ترین نقاط گردشگری در دنیا محسوب می ‌شود. این خیابان حد فاصل میدان کنکورد و تاق نصرت تریومف قرار گرفته و یکی از مهم ترین مراکز خرید و تفریح در پاریس محسوب می ‌شود. این خیابان در نزد فرانسوی‌ ها ملقب به La plus belle avenue du monde  به معنی «زیباترین خیابان جهان» است.

پاریس پایتخت فرانسه

پاریس پایتخت فرانسه

میدان کنکورد: این میدان در منتهی ‌الیه خیابان شانزلیزه قرار گرفته ‌است. در گذشته این میدان به نام لویی پانزدهم نامیده می شود. در طول انقلاب اول فرانسه و در دوره معروف به ترور، دستگاه گیوتین در این میدان نصب شده بود. سر بسیاری از مشاهیر آن دوره فرانسه نظیر لویی شانزدهم، ماری آنتوانت، ماکسیمیلیان ربسیپر و آنتوان لاوازیه در این میدان به زیر گیوتین رفته است.

در این میدان و در حاشیه خیابان رویال ساختمان وزارت بحریه فرانسه هتل کریلیون و سفارت متحده آمریکا قرار دارد. در سوی دیگر میدان، باغ تویلری که به موزه لوور منتهی می ‌شود، قرار گرفته ‌است. یکی از اضلاع میدان کنکورد به میدان دیگری به نام وندوم متصل است در این میدان نیز هتل‌ های مجلل ریتز و وندوم و تعداد بسیار زیادی جواهر فروشی مجلل و معروف قرار دارد. علاوه بر این در این ۲ میدان سالن‌ های مد بسیاری از معروف‌ ترین طراحان لباس دنیا و شرکت ‌های مشهور مد قرار دارند.

محله له ال : این محله جایگاه قبلی بازارهای عرضه محصولات پروتئینی پاریس است. تا سال ۱۹۷۰ این بازار در این مکان قرار داشت. در کنار این بازار ایستگاه مرکزی متروی پاریس با نام ایستگاه شاتل له ال قرار دارد. این ایستگاه بزرگترین ایستگاه مترو در جهان  است.

محله لومری : محله‌ ای است در کنار رود سن این محله به خاطر آزادی فرهنگی فراوان و وجود جمعیت زیاد یهودیان و هم جنس گرایان مرد مشهور است.

خیابان مونتاین : خیابانی است جنب خیابان شانز الیزه؛ این خیابان پذیرای تعداد زیادی از سالن‌ های مُد معروف جهان نظیر شنل (Chanel)، دیور(Dior)، ولنتینو (Valentino)، لویی ویتون (Louis Vuitton)، ژیوونشی (Givenchy)، نینا ریچی (Nina Ricci)، سلین (Céline)، امانوئل آنگارو (Emmanuel Ungaro) و جواهرفروشی‌ های مشهوری چون بولگاری  (Bulgari) و سن دوپونت
ST  Dupont) ) است.

 

محله مونتمارتر: تپه‌ ای است تاریخی که بر فراز آن کلیسای مشهور سکره کر قرار دارد. مونتمارتر همیشه به خاطر وجود تعداد بسیار زیاد استودیوها و کافه‌ های مملو از هنرمندان خود مشهور بوده‌ است.

 

خیابان لوپرا : به محدوده اطراف  اپرا گارنیه محله لوپرا اطلاق می ‌شود. این محل جایگاه اصلی دفاتر و موسسات اعتباری و فروشگاه ‌های زنجیره‌ ای است. به عنوان مثال می ‌توان از فروشگاه‌ های زنجیره‌ ای پرنتام (Printemp) و لافایت  (Galeries  Lafayette) نام برد. هم چنین دفاتر موسسات عظیم مالی چون کردیت لیونه (crédit Lyonnais) و امریکن اکسپرس (American Express) نیز در این محله قرار دارد.

 سنت اونوره : این محله نیز یکی دیگر از مراکز مُد پاریس است. سالن ‌های مد مارک‌ هایی همچون هرمز (Hermès)، کریستین دیور (Chiristian Dior)، کریستین لاکروآ (Christian Lacroix)، ورساچه (Versace)، ژیوونشی (Givenchy)، لانوین (Lanvin)، گای لاروش (Guy Laroche)، ایو سن لورن (Yves Saint-Laurent) ، ژان پل گولتیه (Jean-Paul Gaultier) و کلوئه (Chloé) در این مکان قرار دارد. علاوه بر این، مراکز مهم سیاسی چون کاخ الیزه ، وزارت کشور فرانسه ، سفارت ژاپن ، سفارت بریتانیا و ایرلند و اقامتگاه سفیر آمریکا و کانادا در این محله قرار دارند.

 

شما میتوانید سوالات خودرا از کارشناسان ما در سایت فرانسه بپرسید.

پاسخی بگذارید